روکش دندان

 

 

 یادآوری رمزعبورثبت نام

 

دوست عزیز: برای مشاهده تمام امکانات سایت باید به سایت وارد شوید ویا ثبت نام نماییدروکش دندان
زمان کنونی: 07-07-2022, 12:59 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: تازه هااا
آخرین ارسال: تازه هااا
پاسخ: 1
بازدید: 490

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع
 • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
روکش دندان
31-10-2017, 11:59 AM
ارسال: #1
روکش دندان
روکش دندان
منظوراز روکش دندان
منظور از روکش دندان در واقع سرپوشی به شکل دندان میباشد که بر روی دندان قرار گرفته و آن را می پوشاند تا شکل، اندازه، استحکام و ظاهر دندان شما بهتر شود. اغلب دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ویا بریج دندان مثل دندان مصنوعی پروتزهای متحرکی نیستند که شما بتوانید آن‌ها را هر روز از دهان خود بیرون آورده و تمیز کنید، در اصل یک پروتز ثابت است که بر روی سطح دندان چسبانده می گردد و فقط دندان پزشک شما قادر است تا آن را جدا کند.

بیمارانی که از روکش دندان ثابتاستفاده می‌کنند باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند تا وضعیت دندان‌های تکیه‌گاه آنها چک شود و نیز از هماهنگی ساختار دندان های خود مطمئن شوند.
آشناییبا انواع روکش دندان
 • روکش های تمام فلزی
 • آلیاژهای قیمتی
 • آلیاژهای نیمه قیمتی
 • آلیاژهای معمولی
 • روکش سرامیکی دندان
 • تمام سرامیک
 • پرسلن جاکت کراون
 • پرسلن های مدرن
 • روکش زیرکونیا
 • روکش های PFM ترکیب سرامیک و فلز (روکش چینی، باند شده به فلز)
 • روکش دندان زیرکونیوم
 
در ادامه به توضیح مختصری درباره هریک از انواع روکش های فوق می پردازیم:
روکشدندان تمام فلزی
تمام بخش پوششی از فلز ساخته شده که با توجه به نوع فلز بکاررفته شده در آلیاژ ،می تواند سفید رنگ یا زرد باشد. این روکش دندان بهتریننوع روکش دندان می باشد، زیرا تراش دندان اصلی شما بسیار کم می باشد به همین دلیل موجب ساییده شدن دندان های دیگر نمی گردد و چون کاملاً فیکس دندان می شود، عمر و ماندگاری بالایی خواهد داشت. و فقط یک عیب دارد و آن نیز نازیبا بودن ظاهر آن است.
روکشدندان از نوع سرامیکی
روکش های سرامیک کاملاً از نوعی چینی ساخته شده اند مانندپرسلن. این روکش ها معمولاً بسیار طبیعی به نظر می رسند زیرا فلزی در زیر آن استفاده نشده است و اگر کسی به آلیاژهایی که در فلز وجود دارد آلرژی داشته باشد، می تواند از این روکش ها استفاده کند. اما توجه داشته باشید که ساختار این نوع روکشدندان بسیار ضعیف است . به همین خاطر فقط در دندان های قدامی که زیبایی حائزاهمیت است استفاده می شوند.
روکش دندان PFM ترکیب سرامیک و فلز امروزه استفاده از این نوع روکش در مطب هایدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بسیار رایج است. قسمت فلزی آن دور تادور دندان را می پوشاند و استحکام روکش محسوب می شود و چینی روی آن نیز زیبایی روکش است. استحکام آن در مقایسه با روکش سرامیکی بیشتر است. ماندگاری این روکش ها از روکش دندان تمام فلز کمتر و از روکش دندان تمام سرامیک بیشتر است.
روکشدندان زیرکونیوم
روکش زیرکونیوم، یکی از انواع روکش های تمام سرامیک می باشد کهبا استفاده از فریم های زیرکونیومی مستحکم تر شده است. ساختار آن بسیار شبیه به PFM استولی در هسته روکش، زیرکونیوم به کار رفته است که سفید است، به اندازه آلیاژهای فلزی و یا حتی بیشتر مستحکم است.
روکشدندان عصب کشی شده
در مواقعی که تاج دندان شما به شدتآسیب دیده است و با ترمیم ها و درمان های معمولی قابل محافظت و نگه داری نیست، نیاز به روکش دارد، مثلاً بعد از انجام عملیات عصب کشی (درمان ریشه). زیرا در این حالت نه تنها به دلیل پوسیدگی قسمت زیاد و وسیعی از تاج دندان از بین رفته است، بلکه پس از عصب کشی دندان خشک و شکننده می گردد و در این زمان اگر ترک کوچکی در تاج دندان باشد، موجب می شود تا دندان شکسته و به طور کامل از بین برود. روکشدندان، آن را در مقابل ضربه ها و نیروهایافقی و عمودی محافظت می کند و از شکنندگی دندان جلوگیری می کند.
از دیگر کاربردهای روکش دنداناستفاده از آن برای زیبایی است. البته باید گفت که در این حالت از انواع خاص پروتزهای ثابت دندان جهت اصلاح و بهبود لکه ها و یا بد رنگی های دندان استفاده می کنند.
حتی در برخی موارد که تاج دندان آسیبدیده است و نشانه ها وعلایم ترک در دندان مشاهده می‌شود هم از روکش دنداناستفاده می کنند. قابل ذکر است که از رایج ترین نشانه های این نوع آسیب که به تاج دندان وارد آمده است، احساس درد دندان در هنگام جویدن غذا است که دندانپزشکان معمولاً با انجام بررسی های دقیق دندان از تمامی جهات متوجه آن می شوند.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
                                 علم تجربه ایست شیرین و بی پایان کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای انجمن های تخصصی انجمن وردپرس محفوظ می باشد                   طراحی و اجرا : سرورنگار